optometrysta, terapeuta wzroku
TYTUŁ/STOPIEŃ: Profesor uczelni, doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, doktor biofizyki (PhD), magister w specjalności optometria
RIZM:1500001890
NUMER OPTOMETRYSTY: NO03204
Nauczyciel akademicki od 2003 roku w zakresie optometrii i neuronauki. W roku 2001 ukończyła studia licencjackie z Optyki Okularowej na Uniwersytecie im.A.Mickiewicza w Poznaniu (UAM), po czym rozpoczęła studia magisterskie z zakresu Optometrii na tej samej uczelni, uzyskując w roku 2003 r. tytuł zawodowy magistra w specjalności optometria. W latach 2004-2008 realizowała pracę doktorską na UAM w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Piotra Jaśkowskiego, uzyskując w roku 2008 stopień naukowy doktora biofizyki, zajmując się badaniami nad podprogowym przetwarzaniem informacji wzrokowej (prymowaniem podprogowym). Od roku 2008 pracowała na etacie adiunkta (pracownika naukowo-dydaktycznego) w Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii UAM w Poznaniu, a od roku 2011 jako pracownik naukowy w Laboratorium Neuronauki i Fizyki Widzenia w Centrum Nanobiomedycznym UAM w Poznaniu. W roku 2020 jako pierwszy optometrysta w Polsce uzyskała stopień naukowy samodzielnego pracownika naukowego - doktora habilitowanego nauk medycznych, nadanego przez Radę Dyscypliny Nauki Medyczne Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaraz po tym objęła stanowisko profesora uczelni przy Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ponadto, była założycielem i specjalistą Centrum Terapii Wzroku OPTO+ (wcześniej Centrum Optometrii i Terapii wzrokowej-COTW); Przez wiele lat (od 2010 do 2021 r.) była kierownikiem i specjalistą Centrum Optyki i Optometrii Fundacji UAM. Od 20 lat zajmuje się w badaniach i terapią złożonych problemów wzrokowych pracując w gabinetach optometrycznych w Poznaniu. Specjalizuje się w zaburzeniach funkcji wzrokowych wynikających z nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych (zezy ukryte i jawne), dysfunkcji akomodacji, konwergencji, nieprawidłowego widzenia obuocznego, niedowidzenia, problemów wzrokowych w czytaniu, zajmując się również usprawnianiem widzenia w złożonych stanach takich jak zaćma wrodzona, oczopląs lub wzrokowe zaburzenia neurologiczne.
Wykonuje badania optometryczne i pełną diagnostykę optometryczną mającą na celu: (1) dobranie odpowiedniej korekcji wady refrakcji (okularami lub soczewkami kontaktowymi), (2) usprawnienie widzenia poprzez ćwiczenia wzrokowe (Optometric Vision Therapy - VT).
Podczas pracy z pacjentem współpracuje z lekarzami okulistami, neurologami, fizjoterapeutami, logopedami, psychologami, pedagogami i terapeutami integracji sensorycznej.
Jest jednym z pionierów VT w Polsce, a wiedzę w tym zakresie zdobyła poprzez pracę na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, kursach zakresu VT prowadzonych przez specjalistów najwyższej klasy z USA i Europy. Jest w stałym kontakcie z specjalistami w zakresie VT (w tym prof.WC Maplesem), z którymi regularnie konsultuje trudniejsze przypadki.
Jako wykładowca na kierunku Optometria na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, prowadzi zajęcia z Widzenia obuocznego, Terapii widzenia, Optometrii pediatrycznej, Metod neurofizycznych badania mózgu oraz Percepcji wzrokowej z neuronauką.
W pracy naukowej zajmuje się badaniami neurofizjologicznymi związanymi z widzeniem obuocznym, ruchami oczu, zezami, niedowidzeniem, zaburzeniami motorycznymi, uczeniem się motorycznym, rozwojem widzenia u dzieci, progresją krótkowzroczności, jak i metodami neurostymulacji mózgu w zaburzeniach wzrokowych. Promotor kilkudziesięciu prac licencjackich, ponad 90 prac magisterskich, 5 rozpraw doktorskich, a kolejnych 3 doktorantów jest w trakcie przewodu doktorskiego pod jej opieką.
Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych o zasięgu międzynarodowym, a wyniki swoich badań prezentowała na wielu konferencjach naukowych.
Link do publikacji naukowych: https://www.researchgate.net/profile/Anna-Przekoracka-Krawczyk
Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO); Komisji Etyki Optometrystów PTOO (Przewodniczącą); Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optyki Okularowej i Optometrii (ŚKAOOiO)
W CELU UMÓWIENIA SIĘ NA WIZYTĘ SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: tel. +48 793016820, e-mail: ania_pk@optoplus.pl