OPTOPLUS
Optometria / Okulistyka

Optometria / Okulistyka

KIM JEST OPTOMETRYSTA?

To specjalista systemu ochrony zdrowia praktykujący w zakresie badania wad refrakcji i zaopatrzania w pomoce wzrokowe. Zajmuje się on także diagnozą i terapią w zaburzeniach widzenia.

Jakie są zadania zawodowe optometrysty?

W gabinecie optometrysty przeprowadza się:

  • badanie ostrości wzroku do dali i bliży wzrokowej
  • badania mające na celu określenie wady refrakcji i dobór odpowiedniej korekcji okularami lub soczewkami kontaktowymi
  • badania mające na celu określenie zaburzeń widzenia jedno i obuocznego takich jak zaburzenia akomodacji, wergencji, ruchów oczu, niedowidzenia, ekscentrycznej fiksacji i zeza
  • dobór pomocy dla słabowidzących
  • trening wzrokowy mający na celu przywrócenie sprawności procesu widzenia u osób dorosłych i dzieci
  • badania wstępne mające na celu wykrycie zmian patologicznych

Ważne!

W badaniach optometrycznych nie stosuje się środków farmakologicznych, ani urządzeń wymagających bezpośredniej ingerencji w oko. Jeśli widzisz potrzebę badania wzroku u swojego dziecka lub sam poszukujesz specjalisty, który właściwie oceni funkcjonowanie twojego układu wzrokowego i dobierze najlepszą korekcję, umów się na wizytę w Opto+.

KIM JEST OKULISTA?

To lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Podczas badań posługuje się testami i urządzeniami oftalmicznymi pozwalającymi na wykrywanie wady wzroku i chorób oczu. Na postawie wykonanych badań dobiera odpowiednią korekcję wady refrakcji lub podejmuje leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

W Opto+ wykonywane są badania okulistyczne zarówno dzieci jak i dorosłych w każdym wieku. Ośrodek wyposażony jest w aparaturę pozwalającą wykryć większość schorzeń narządu wzroku, z tego powodu możliwe jest podjęcie wczesnego leczenia lub obserwacji. Wiele z chorób oczu może być efektywnie leczonych jeżeli rozpoznane są na wczesnym etapie. W innych przypadkach,  po rozpoznaniu schorzenia oczu, pacjent kierowany jest do innych  ośrodków w celu podjęcia leczenia chirurgicznego lub innej terapii specjalistycznej.

Jeśli widzisz potrzebę przebadania wzroku u swojego dziecka lub sam poszukujesz specjalisty, który wykryje chorobę oczu lub wadę wzroku i podejmie odpowiednie leczenie/korekcję, umów się na wizytę w Opto+.

OPTOMETRIA

Pierwsza wizyta dziecka u optometrysty

Dziecko przyjmowane na pierwsze badanie optometryczne powinno mieć wypis z aktualnymi wynikami badania okulistycznego jeżeli takie posiada. Jeśli mały pacjent jest pod stałą kontrolą okulisty niezbędne jest dostarczenie wyników badań okulistycznych (wypis karty pacjenta/ ksero karty pacjenta/ opis okulistyczny, recepty), a także jeżeli możliwe informacje o noszonej korekcji okularowej (recepty) – wszystko co uda się zebrać.

W przypadku zeza, wskazane jest przygotowanie fotografii, na których widać momenty zezowania – pomoże to ocenić jego nasilenie i moment pojawienia się.

Jeżeli dziecko nie było dotąd na badaniu okulistycznym, badanie optometryczne może się odbyć, jednak przy podejrzeniu choroby narządu wzroku, dziecko zostanie odesłane na konsultację okulistyczną.

Należy pamiętać, że badanie optometryczne ma na celu określenie wady wzroku, jakości widzenia, rozwoju funkcji wzrokowych, ocenę ustawienia oczu (zeza) i widzenia obuocznego oraz kontroli okuloumotorycznej, a u starszych dzieci rozwój percepcji wzrokowej. U dziecka konieczna jest również ocena dna oka, aby wykluczyć wszelkie zmiany patologiczne. U większych dzieci (kontaktowych) w czasie badania wykonywana jest fotografia dna oka (metodą nieinwazyjną – bez kropli). W przypadku rozpoznania lub podejrzenia choroby siatkówki, pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę okulistyczną. U bardzo małych dzieci (niemowląt i dzieci do 2 r.ż.), poza badaniem optometrycznym konieczne jest wykonanie badania okulistycznego skupionego na ocenie dna oka oraz wady refrakcji po porażeniu akomodacji. Jeżeli pacjent nie miał dotąd wykonywanego tego typu badania, po badaniu optometrycznym zostanie skierowany na badanie okulistyczne – w zależności od wyników badań albo w ciągu najbliższych miesięcy, albo w trybie pilnym (przy rozpoznaniu/podejrzeniu zmiany patologicznej).

Wszelkie procedury stosowane do badań dzieci przez optometrystę są w pełni bezpieczne, nieinwazyjne, a całe badanie traktowane jest jak zabawa. Staramy się tworzyć przyjemną atmosferę i dajemy dziecku tyle czasu ile potrzebuje, aby przekonał się do wykonania testów.

Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w badaniach dzieci i potrafią nawiązać kontakt z dziećmi nawet słabo współpracującymi jak: słabowidzenie, mózgowe porażenie dziecięce, czy autyzm, itp.

PRZEKONAJ SIĘ, ŻE BADANIE WZROKU DZIECKA MOŻE BYĆ ZABAWĄ, A NIE TRAUMATYCZNYM PRZEŻYCIEM MAŁEGO PACJENTA. 

Pierwsza wizyta osoby dorosłej u optometrysty

Osoba dorosła przyjmowana na pierwsze badanie optometryczne nie ma obowiązku odbycia wcześniejszego badania okulistycznego. Jeśli wywiad lub uzyskane podczas badania optometrycznego wyniki będą sugerowały zmiany patologiczne oka lub inne nieprawidłowości, pacjent skierowany zostanie na dalszą diagnozę do lekarza okulisty lub lekarza innej specjalności.

Cała wizyta zajmuje ok. 40-60 minut. Do Opto+ trafiają pacjenci z różnymi bardzo złożonymi wadami wzroku, kierowani również z innych ośrodków z całej Polski. Część osób dojeżdża setki kilometrów, co powoduje opóźnienia. Złożoność przypadków i badań, które są wykonywane powoduje, że czasami badania się przedłużają, dlatego godzinę przyjęcia prosimy traktować jako orientacyjną. Cenimy czas każdego pacjenta, ale nieraz, niezależnie od nas, badanie trochę może się przedłużyć i konieczne będzie cierpliwe oczekiwanie na wezwanie. W Optop+ mamy przyjemną i wygodną poczekalnię, na której czas oczekiwania zleci szybko.

OKULISTYKA

Pierwsza wizyta dziecka u okulisty

Na badaniu, w zależności od wieku i możliwości współpracy, sprawdzana jest ostrość wzroku, wada refrakcji po porażeniu akomodacji (zakropleniu oczu), oceniany jest przedni i tylni odcinek oka (badanie dna oka) oraz w razie wskazań badanie ciśnienia śródgałkowego. U starszych dzieci, w razie potrzeby wykonywane jest również badanie OCT lub pomiar długości gałki ocznej.

Wskazane jest, aby rodzice zabrali ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną- okulistyczną oraz okulary korekcyjne, jeżeli dziecko takowe posiada.

Cały pobyt w Opto+  zajmuje minimum 40 minut, ponieważ po zakropleniu oczu konieczne jest odczekanie ok. 20-25 minut, aby krople zaczęły działać. W związku z faktem, że badamy nawet małe dzieci, a nie wszystkie współpracują, część z badań ulega wydłużeniu, dlatego godzinę przyjęcia prosimy traktować jako orientacyjną. Cenimy czas każdego pacjenta, ale nieraz, niezależnie od nas, badanie trochę może się przedłużyć i konieczne będzie cierpliwe oczekiwanie na wezwanie. W Optop+ mamy przyjemną i wygodną poczekalnię, na której czas oczekiwania zleci szybko.

Nasi specjaliści okulistyki mają wieloletnie doświadczenie w badaniu dzieci, nawet niemowląt. Wyjątkowo cierpliwość oraz przyjemna, spokojna atmosfera w czasie badań powoduje, że udaje się zbadać nawet słabo współpracujące dzieci.

PAMIĘTAJ – MITEM JEST, ŻE DZIECKO MOŻNA ZBADAĆ DOPIERO GDY NAUCZY SIĘ MÓWIĆ I NAZYWAĆ OBRAZKI.

W NASZYM CENTRUM WADĘ WZROKU I STAN ZDROWIA OCZU MOŻNA OCENIĆ JUŻ U NIEMOWLĄT.  

Jednakże, aby wykonać takie badania, konieczne jest duże doświadczenie specjalisty oraz dostęp do odpowiedniej aparatury. Nasze Centrum zapewnia wszystko co jest potrzebne, aby Wasze dziecko było odpowiednio zbadane bez względu na wiek.

Pierwsza wizyta osoby dorosłej u okulisty

Na badaniu tym oceniona będzie ostrość wzroku, wada refrakcji, przedni i tylni odcinek oka i w razie wskazań szersze badania, czyli ocena ciśnienia oka, OCT, topografii rogówki, czy pomiar pola widzenia. Jeżeli rozpoznana będzie choroba oczu podjęte będzie odpowiednie leczenie lub obserwacja. Opto+ współpracuje z innymi ośrodkami specjalistycznymi, do których pacjent jest kierowany na zabiegi chirurgiczne, jeżeli takowe są wskazane.

BADANIA DZIECI

Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w badaniach dzieci, również niemowląt. Pamiętaj, że każde dziecko, powinno przejść badanie okulistyczne-profilaktycznie, gdy skończy pierwszy rok życia, nawet jeżeli nie ma w rodzinie poważnych chorób oczu, czy wad wzroku. Natomiast w przypadku gdy dziecko obarczone jest rodzinnie dużymi wadami wzroku, zezami lub chorobami oczu lub w stanach z problemami okołoporodowymi, wskazane jest wykonanie badania już w wieku kilku miesięcy.

Kolejne kontrolne badanie wzroku zalecane jest wieku ok 3-4 r.ż a następne przed rozpoczęciem edukacji szkolnej.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie wady wzroku, czy choroby oczu znacznie zwiększa szanse na prawidłowy rozwój widzenia.

Badanie dziecka jest często wyzwaniem zarówno dla specjalisty jak i rodzica. Jednak jeżeli jest wykonane w przyjemnej atmosferze i traktowane jako zabawa, może stanowić dla dziecka fajną przygodę. Aby osiągnąć sukces w badaniach dzieci konieczne jest doświadczenie specjalisty, specjalistyczna aparatura oraz dobre podejście z ogromem cierpliwości.

Badanie wady refrakcji (nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm) u bardzo małych dzieci wykonuje się po porażeniu akomodacji specjalnymi kroplami (w badaniu okulistycznym). Pomiar wady można wykonać specjalnymi autorefraktometrami ręcznymi (Retinomax) przeznaczonymi dla dzieci i osób słabo współpracujących lub metodą skiaskopii. U większych dzieci w badaniu optometrycznym możliwe jest wykonanie pomiarów wady refrakcji bez użycia kropli stosują technikę skiaskopii w ciemności (metoda Mohindry). Wyniki pomiarów refrakcji w metodzie Mohindry są porównywalne do badań po kroplach, wymagają jednak wieloletniego doświadczenia specjalisty w tej metodzie.

U niemowląt możliwe jest również wstępne określenie wady refrakcji przy użyciu autorefraktometru Plusoptix, który wykonuje pomiar z odległości 1 metra i nie wymaga dotykania dziecka. Pomiar ten nie jest tak precyzyjny jak po kroplach, ale można dzięki niemu  wykryć duże wady wzroku, zeza czy zaćmę wrodzoną. Pomiar ten stanowi zatem doskonałą metodę wstępnego/przesiewowego badania wzroku u niemowląt.

Jeżeli chcesz sprawdzić zdrowie oczu swojego małego dziecka (poniżej 2 r.ż.) i ocenić czy nie występuje u niego wada wzroku, a dziecko nie miało jeszcze badania okulistycznego po kroplach, zapisz dziecko do okulisty. W czasie takiego badania konieczne jest zakroplenie oczu, pozwalające na przeprowadzenie precyzyjnego badania i dobór odpowiedniej korekcji okularowej. Natomiast jeżeli podejrzeważ, że u dziecka występuje zez, problem z ruchomością oczu czy zaburzonym rozwojem widzenia, zapisz dziecko do optometrysty.

Na badaniu oczu poza badaniem wady refrakcji, oceniony będzie przedni i tylny odcinek oka (tzw. dno oka) – w lampie szczelinowej i metodą oftalmoskopii, a w razie wskazań wykonana będzie fotografia dna oka funduskamerą. U dzieci z wadami rozwojowymi oczu lub podejrzeniem jaskry zmierzone będzie również ciśnienie śródgałkowe metodą nieinwazyjną (Puff lub ICare).

Ponadto, u dzieci krótkowzrocznych lub osób z dużą wadą wzroku, zmieniona będzie długość gałek ocznych (tzw. AL – axial length) metodą nieinwazyjną optyczną (urządzeniem Mayah-Topcon). Pomiar ten pozwala ocenić czy wada refrakcji wynika ze zbyt krótkich czy zbyt długich gałek ocznych oraz daje możliwość dokładnego monitorowania zmian w długości gałek ocznych u osób z postępującymi wadami.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy występuje u dziecka wada wzroku, jak rozwija się jego widzenie, czy nie występują problemy z ruchomością oczu, widzeniem obuocznym czy akomodacją oczu i dobrać okulary lub soczewki kontaktowe, zapisz dziecko do optometrysty. Na badaniu optometrycznym sprawdzone będą podstawowe i zaawansowane funkcje wzrokowe, takie jak ostrość wzroku, zdolności akomodacji, zakres ruchomości oczu oraz jakość ruchów śledzących, sakkadycznych i wergencyjnych.

Pracujący u nas optometryści specjalizują się badaniach zezów i zaburzeń widzenia obuocznego, dlatego w czasie badania ocenione będzie ustawienie oczu i sprawdzone będzie czy dziecko posiada widzenie obuoczne w tym przestrzenne (stereoskopowe).

Jeżeli stwierdzone zostanie zaburzenie widzenia obuocznego, specjalista zaproponuje odpowiednią terapię (okulary pryzmatyczne, dwuogniskowe, okluzję, ćwiczenia lub skieruje na zabieg chiurgicznej korekcji zeza).

Optometria / Okulistyka

OPTO+

CZYM ZAJMUJE SIE CENTRUM OPTO+ https://vimeo.com/728668232?loop=0…