OPTOPLUS
Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Opto+ specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych, od standardowych miękkich, po specjalistyczne sztywne, ortokeratologiczne, stożkowe, hybrydowe i inne.

Aplikujemy soczewki kontaktowe pacjentom w każdym wieku. Najlepszą metodą korekcji wysokich wad wzroku i stanów po operacji zaćmy (bez wszczepu) są soczewki kontaktowe. Korekcja okularowa o dużej wartości minusowej pomniejsza obraz na siatkówce, przez co uzyskuje się niższą ostrość wzroku. Natomiast okulary o dużym plusie powiększają nadmiernie obraz tworząc go nienaturalnym, powiększając dodatkowo wizualnie oczy (działają jak „lupy”). Soczewki kontaktowe będąc położone na oko zapewniają naturalny obraz siatkówkowy i pomagają w rozwoju prawidłowego widzenia. Soczewki dodatkowo znacznie zmniejszają zniekształcenia obrazu w stosunku do okularów, a zakres widzenia jest w nich znacząco szerszy. Innymi słowy, pozwalają one na rozwój naturalnego widzenia.

Soczewki kontaktowe można używać od najmłodszych lat. Aplikujemy je nawet u niemowląt, a dzieci w wieku powyżej 6 r.z. są w stanie samodzielnie zakładać i zdejmować soczewki.

Najlepszą metodą korekcji wady refrakcji po operacji zaćmy wrodzonej już w wieku kilku tygodni, czy miesięcy są sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe (RGP). Widzenie u dzieci używających soczewek RGP rozwija się znacząco lepiej niż u dzieci stosujących okulary.

Sztywne soczewki kontaktowe lub soczewki hybrydowe są również doskonałym rozwiązaniem przy korekcji dużych nierówności przedniego odcinka oka (rogówki), w stanach takich jak srożej rogówki, stany po przeszczepie rogówki, wysoki astygmatyzm, czy inne zniekształcenia powierzchni rogówki.

Soczewki kontaktowe znajdują również zastosowanie w spowalnianiu progresji krótkowzroczności. Jedną z najbardziej efektywnych metod hamowania przyrastania wady krótkowzrocznej są soczewki sztywne do stosowania w nocy (tzw. soczewki ortokeratologiczne – OrtoK), których efektywność spowalniania wady szacuje się na 50-70%. Inną grupą efektywnych soczewek służących do kontroli krótkowzroczności są soczewki miękkie wieloogniskowe (przykładowo soczewka Misight CooperVision lub Relax SwissLens). Ich efektywność w spowalnianiu narastania wady szacuje się na 40-60%.

W celu doboru soczewek kontaktowych miękkich sferycznych, torycznych, wieloogniskowych oraz ortokeratologicznych umów się na wizytę do dr Moniki Wojtczak-Kwaśniewskiej lub dr Katarzyny Przekorackiej w Opto+, tel. +48 793 016 820

W celu doboru soczewek kontaktowych sztywnych, stożkowych, hybrydowych umów się na wizytę do dr Sylwii Kropacz-Sobkowiak lub mgr Joanny Sacharkiewicz z EyePoint w Opto+, tel. +48 780 056 560

W celu doboru soczewek kontaktowych u niemowląt i małych dzieci po zabiegu operacji zaćmy dziecięcej umów się na wizytę do dr Sylwii Kropacz-Sobkowiak z EyePoint w Opto+, tel. +48 780 056 560